Jdi na obsah Jdi na menu
 


Případ itaewonské vraždy (The Case of Itaewon Homicide)

13. 6. 2011

The Case of Itaewon Homicide, (Where the Truth Lies)
Případ itaewonské vraždy, (Pravda nebo lež)

 Jižní Korea 2009

Krimi, psychologické

 
       Film inspirovaný skutečným příběhem, který se odehrál roku 1997 v Soulu (ve čtvrti Itaewon). Skupina americko-korejských mladíků se baví v jedné z místních diskoték, protože jim u toho pořádně vyhládne rozhodnou se zajít do blízké burgrárny. Jang Pearson si chce svoji porci rozpůlit a tak vytáhne vystřelovací nůž, ten zaujme jeho kamaráda Shin Alexe. Společně se odeberou na pánské záchodky, kde jeden z nich (oba?) ubodají mladého korejského studenta, který měl tu smůlu, že se tu zrovna vyskytl ve stejný okamžik.
      Případ vyšetřuje jak americká tak korejská strana, my se však seznámíme především s prokurátorem Parkem, který dostává jejich případ na starost. Vypátrat čí ruka zasadila děvět bodných ran však nebude vůbec jednoduché. Obzvlášť, když má jeden z mladíků vlivného otce, který se snaží zvrátit případ v jeho prospěch.

 

itaewon_murder_case.jpg

 

      Že nepůjde o žádnou slaďárnu mě přesvědčilo už úvodních pět minut, kdy ukáží vlastní vraždu. Krev je opravdu všude – stříká na vykachličkované zdi a stéká do odtokového kanálku v podlaze (v noci se mi o tom dálo – to víte nejsem na takové věci zrovna zvyklá).

      Vhledem k tomu, že jde o film, kde mají řešit vraždu, překvapilo mě když po deseti minutách zatkly vraha. Proboha, co tu budou ještě takovou dobu dělat? Pearson zapírá a tváří se nezúčastněně, takže že by z něj zbytek filmu mámili doznání?
Naštěstí se tu ojeví komplikace v podobě Alexe, kterého Pearson z činu obviní. On to pro změnu hází opět zpátky na něj.

the-case-of-itaewon-homicide.jpg

 

 

 

Tak který z nich myslíte, že to byl?

Alex nebo Pearson?


 

      Hlavní postavou filmu není Pearson, kterého hraje Jang Geun Suk, pouze mu jako hlavní hvězdě na každém plakátě poskytli mnohem větší prostor než ostatním, přitom na vlastním filmu jsem to nijak nepociťovala. (I když produkci chápu, taky jsem se k tomuto kousku dostala přes něj, i když trochu oklikou přes článek o jeho středoškolském studiu, ke kterému cesta vedla pro změnu přes jeho japonskou reklamu na makkoli.) Takže podle mě je nejdůležitější postavou prokurátor Park, který se snaží zachránit nevinného Pearsona (nebo si to alespoň myslí) před zlotřilým Alexovým tatíkem, který to chce na něj hodit.
      Původně jsem jednoznačně věřila, že to udělal Pearson, nejenom kvůli naznačení v nějaké recenzi, ale i pro jeho až psychopaticky působící klid. Jenže Alex mi přišel hrozně nesympatický, a navíc jsem se také přikláněla čim dál víc k variantě spiknutí.


      Pokud nemáte chuť číst titulky a umíte obstojně anglicky, nejspíš vás potěší, že většina dialogů se odehrává právě v tomto jazyce. Pearson je totiž napůl Američan a Alex v USA několik let studoval, takže korejsky už skoro zapomněl (to se dá mateřština vážně tak rychle zapomenout, že mu nepomohlo ani pár měsíců zpátky doma?). Proto i u výslechu a soudu se domlouvají většinou touto „všemiznalou mezinárodní řečí“ (jsem snad poslední člověk na planetě, který jí zatím úspěšně-natvrdle vzdoruje:-( Někde jsem četla četla, že do dokonalosti jim ještě dost chybí - bohužel nemůžu soudit. No ono mimochodem „českému prezidentovi“ v dorama Milenec z Prahy chyběl k dokonalosti porádný pár kilometrů.
      Mimochodem vyšetřování stěžuje ještě jedna taková přísná paní, která má dohlížet, aby americkým ovečkám nikdo neubližoval (on totiž i Korejec Alex má americké občanství).

d0099188_4ad7e498e7967.jpg

 

 

 


Důkazy se musí hledat opravdu důkladně, obzvlášť když si místo činu vzala do parády četa uklizečů:-)

 

 


      Příběh se nijak zvlášť nevleče, ale strhující podívanou bych to také nenazvala. Ovšem podle mě dobrá volba, když už vám přeslazené romanťáky lezou krkem a vy nemáte náladu koukat na podobný film v americkém podání. Trošku jsem ale postrádala nějaké hlubší city, pohled jednoho z obžalovaných by mohl být zajímavější, i když to už by potom byl trochu jiný příběh.
      Závěr filmu mě trošku rozladil, v tomhle žánru mám ráda jasné konce. I když v příběhu podle skutečné události si asi nemohli moc vybírat. Takže si každý z nás bude muset sám vybrat jednu ze čtyř (pěti) možností – zabil ho Pearson, Alex, oba společně, nebo někdo úplně jiný (nebo to prostě neřešit). Osobně se nakonec kloním k třetí možnosti.


      Pro zajímavost vyšetřování skutečného případu bude ukončeno v roce 2012, kdy dojde k promlčení případu.


Ještě celkové bodové hodnocení:
herci 3
příběh 3,1
plynulost příběhu 3
celkový dojem 3

 (Co se hodnotí?
herci - lahodění oku;-), vhodnost pro roli, dojem z jejich výkonu
příběh - zajímavost příběhu, zpracování tématu
plynulost příběhu - především absence nudných scén, celkové tempo
celkový dojem - známka pro celý celek)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář